Diecast Maket Araba

Diecast Maket Araba

Diecast maket araba özellikle koleksiyon tutkunlarının ilgisini çeken arabalardır. Oyuncak ve koleksiyon dünyasındaki en popüler parçalardan biri olan diecast arabalar kalıp döküm yöntemiyle üretilmiştir.  Genellikle metal, plastik veya metalden yapılmış gerçek veya hayali bir arabanın ölçekli modeli olan kalıp döküm arabalar diecast maket araba olarak bilinmektedir. Örneğin, 1/18 ölçek Gt-Spirit modellerin metal ve resin malzemeden üretilmiş modelleri. Bir pres döküm arabanın içerdiği metal, genellikle üretimi ucuz ve aynı zamanda işlenmesi kolay olan zamak olarak bilinen çinko ve alüminyum alaşımıdır. Bir döküm araba, gerçek bir arabanın ham bir kopyası olabilirken diğerleri motorlar veya kapılar veya tekerlekler gibi hareketli parçalar gibi küçük detayları gerçek muadillerinin kopyalayan çok ayrıntılı kopyalarıdır.

Diecast Maket Arabaların Gelişimi

Her yerdeki çocuklar ve koleksiyoncular için oyuncak döküm arabanın seri üretiminden önce 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında popüler bir hobi arabaların küçük kopyaları diecast maket arabalar üretilmekteydi. Bu erken oyuncaklar genellikle üzerinde çalışılması zor olan bir kurşun alaşımı kullanılarak dökülmektedir. Bu kapsamda birçok ayrıntıdan yoksun kopyalar üretilmeye başlanmıştır. Örneğin, bir arabanın gövdesi genellikle oyuk olmayacak veya bir iç kısmı olmayacaktır. İkinci Dünya Savaşı'ndan önce döküm araba ve diğer araçların seri olarak üretileceği bir pazar olduğu anlaşılmıştır. Yalnızca oyuncakları daha hızlı üretmek için değil aynı zamanda çok daha yüksek bir seviyede üretim yapmak için hızla bir şekilde rafine işlemleri başlamıştır.

Günümüzde ise pres döküm arabada mümkün olan sınırsız varyasyon vardır. Çoğu gerçek araçlar ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle pek çok kişi bu araçları koleksiyonlarının bir parçası haline getirmiştir. Diğerleri ise ya kurgusal araçlara dayanmaktadır ya da tamamen üretici tarafından yapılmıştır. Bir döküm arabası olarak adlandırılan diecast arabaları da diğerine göre bulunabilecek bir başka fark ölçeği yani boyutudur. Bazıları bir kibrit kutusu boyutunda küçük boyutlara sahipken bazıları ise hayal edemeyeceğiniz kadar büyüktür. Bu oyuncak arabaların birçoğunun yanı sıra, bir çocuğun basınçlı diecast ile oynarken hayal gücünü kullanabilmesi için yapılmış yarış pistleri veya oyun setleri gibi aksesuarlar da vardır.

Diecast Maket Koleksiyonu

Diecast koleksiyonu ile mükemmel bir araba koleksiyonuna sahip olmak istiyorsanız birbirinden farklı modellerin olduğunu söyleyebiliriz. Her zevk için uygun olan modelde ve renkteki arabalar ile mükemmel koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. Bir çok farklı konseptlerde koleksiyon yapabilirsiniz. Örneğin, Formula 1 arabalarını, Tır ve Kamyon veya caddelerde gördüğünüz Cadde Arablarının koleksiyonlarını yapabilirsiniz.

Arabalar hem kadınların hem de erkeklerin en büyük tutkularından bir tanesi olabilir. Ancak tutkularını gerçek arabalar ile koleksiyon haline getirmesi mümkün değildir. Bu noktada diecast maket koleksiyonunu tercih ederek mükemmel bir koleksiyona sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey zevkleriniz için en uygun olan arabaları seçmek ve koleksiyonunuzu oluşturmak.

Yorum Yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

Popüler Blog Yazıları

  1. Diecast Maket Araba

Öne Çıkan Modeller

İScale Tarafından Üretilmiştir. Modeli Mercedes-Benz GLC Coupe Siyah Renktir. Orijinal Arabanın 1/18 Oranında Küçültülmüş Ve Modellenmiş Halidir. Orijinal Arabaya Sadık Kalınarak Detaylı Bir Görünüme Sahiptir. Motor, Ön İki Kapı ve Bagaj Bölümleri Açılır. Tekerlekler Direksiyondan Hareketlidir. 2018 Yılında Üretilmiştir. Günümüzde Mercedes-Benz Markasının Tercih Edilen Modelleri Arasında Yer Almaktadır.1/18 2018 Mercedes Benz GLC Coupe
garaj-diecast 1/18 2018 Mercedes Benz GLC Coupe
İndirimli Fiyatı€66.90
Stokta
1/18 BMW M4 Coupe Austin, Yellow
garaj-diecast 1/18 BMW M4 Coupe Austin, Yellow
İndirimli Fiyatı€103.90
Tükendi

Bize Ulaşın

Modeller Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın.